Nyiss ablakot a világra! Vagy ne?

Szögletes mozdulatokkal elfordította a kilincset, és kitárta az ablakot az első szobában. Aztán tovább haladt, míg végig nem ért az egész házon. Tíz perc elteltével azonos sorrendben becsukta az ablakokat, majd nekilátott a következő előre beprogramozott feladatának. Az emberformájúra szerkesztett robot jónéhány ilyen jellegű tennivalót képes volt elvégezni.

A hetvenes években talán így képzeltek volna el egy szellőztetőgépet. Ma már tudhatod, hogy a gépnek nem az ablakok menetrend szerinti nyitása-csukása a dolga, hanem éppen ellenkezőleg. Folyamatosan friss, tiszta, pormentes levegőt kell biztosítania otthonodban a nyílászárók használata nélkül.

A szellőztető gép megvásárlása, működtetése sokak számára – talán neked is – luxusnak tűnik, pedig hozzájárul nemcsak a komfort, hanem az egészség biztosításához is, hosszú távon pedig energiamegtakarítást eredményez.

Ha ablakot nyitsz, télen elszökik, nyáron pedig „beömlik” a meleg. Huzat nélkül egyáltalán nem cserélődik a levegő, de ha huzatot csinálsz, azzal is csak kis mértékben, így romlik a közérzeted, megfájdulhat a fejed. Ráadásul beszökken az ablakodon sok porszem, pollen, rovar – csupa olyan dolog, aminek kívül lenne a helye. Ha pedig nem szellőztetsz rendszeresen, a nedvesebb helyiségekben biztosan számíthatsz a penész megjelenésére, ami az otthonod elcsúfítása mellett az egészségedet is károsítja.

Ha új házat építesz, érdemes (passzívház esetén pedig kötelező) gondolnod a szellőztetőrendszer kiépítésére. Kész épületben is meg lehet oldani a szellőztetőgép telepítését, ingatlanod kényelmét, értékét, energiahatékonyságát növelve ezzel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük