Az építészet kifejezésről általában különleges, többszintes lakóépületek és irodaházak és felhőkarcolók jutnak eszünkbe, pedig építeni nem csak fölfelé tudunk, sőt! Legősibb otthonaink egyike a barlang volt. Később föld alatti titkos alagútrendszereket alakítottunk ki, amiket napjainkban is sorra tárnak fel a régészek, a mai korban pedig pincék, mélygarázsok épülnek a lakóházak alá. Ahogy a föld felett is vannak különleges, magasra “nőtt” épületek a világban, úgy a föld alatti is tele vagyunk csodálatos építményekkel!
Koponyák és csontváz halmok Párizs alatt
A párizsi katakombák általában nem szerepel az utazási katalógusokban, hiszen az emberek az Eiffel toronyra és a Notre Dame-ra kíváncsiak. Pedig a “fények városa” a föld alatt további izgalmakat rejt, ilyen például a 16 metróvonalat és több mint 300 metróállomást magába foglaló párizsi metróhálózat és a szintén földalatti Katakombák. Ez az alagútrendszer régen kőbányaként működött, manapság pedig a temetőkből áthordott emberi csontokkal van kibélelve.
A világ legnagyobb labirintusrendszere
A párizsinál ötször nagyobb város alatti alagútrendszer, az Odesszai katakombák, amely teljesen más célt szolgált, mint a párizsi csontraktár. A 18-században II. Katalin orosz cárnő kikötővárossá akarta alakíttatni az ukrán várost. Az ehhez szükséges kőkitermeléssel alakult ki a alagútrendszer, amit az 1917-es orosz forradalom után állítólag az alvilág kezdett el használni, 2014-től viszont az Ukrán Haditengerészet fő támaszpontjává vált.
Az Odesszai katakombák 2500 kilométer hosszával a világ legnagyobb labirintusrendszere. Jókora része látogatható, de egyedül nem érdemes lemerészkedni egy ilyen óriási útvesztőbe, mert könnyen eltévedhet itt az ember. A barlangászok nem egyszer találták meg itt sötétben eltévedt személyek holttestét, akik vélhetően illegális szórakozás céljából látogatták meg a katakombákat.
A világ legnagyobb földalatti barlangvárosa
Egy ilyen képnek a láttán talán senki nem lepődik meg, hogy a török Kappadókia város alatt megtalálták a világ egyik legnagyobb földalatti városát. A városnegyed építését szakította félbe a nevsehiri erőd alatt talált ötezer éves metropolisz, ami a térségben eddigi legnagyobb – feltételezhetően akár húszezer lakosú – derinkuyui barlangvárosánál, sőt! Akár a világ összes eddigi ismert földalatti városánál is nagyobb!
50 kilométer hosszú vasúti alagútrendszer az Atlanti-óceán alatt
Csalagút a rövid neve a világ leghosszabb tenger alatti alagútjának, amely Franciaországot és Nagy-Britanniát köti össze a La Manche csatorna alatt. Az 50 km hosszú csatorna-alagút hálózat legmélyebb pontja a tengerfenék alatt 75 méter mélységben lett megépítve.
A Budai Várnegyed alatti barlangrendszer
Országhatáron belüli földalatti látnivalóink egyike az UNESCO Világörökség listáján szereplő Budai Várnegyed alatti kiterjedt, közel 10 km barlangrendszer és az ennek részeként működő sziklakórház. A sziklakórházat a második világháború alatt használták. Magát a barlangrendszert a forrásvizek alakították ki a földrétegek (mészkő és márga) között, majd a világháború kitörésével jelentős részéből óvóhelyet alakítottak ki.
A világ számos további építészeti csodát rejt, ami a föld alatt épült! A látogatható helyszínek hétvégi programnak sem utolsók!